0

تنظیمات قالب

عزت نفس و راهکارهای افزایش آن

رایگان
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز: 0.50 (2 رای)
کد محصول
hgf772
بازدید
11410
تولید کننده
سال تولید
2020
حجم فایل
0.1 مگابایت
دانلود رایگان
عزت نفس و راهکارهای افزایش آن

توضیحات

" به نام او که بهترین است"

 

با عزت نفس و دفع منت خوش باش                                 همواره تو با گنج قناعت خوش باش

 

هرگز مشو از مقدرت ناراضی                                         با آنچه خدا نموده قسمت خوش باش

 

 

 

شرایط پرآشوب زمانه­ی ما ایجاب می­کند که خودمان را بشناسیم و نسبت به رشد و تعالی خود حساس باشیم. همه­ی ما شایسته­ی رسیدن به خوشبختی و سعادتمندی در زندگی هستیم، به شرط آن که به خودمان و تواناییهای خود، آگاه باشیم و احساس " خودارزشمندی " بکنیم.

 

 

اگر بتوانیم به ذهن خود اعتماد کنیم و بدانیم که همه­ی ما می­توانیم با چالش­های مختلف زندگی، کنار آمده و راه حل های مناسب را بیابیم و در کنار اینها،  توانایی ابراز نیازها و خواسته هایمان را نیز داشته باشیم و به خودباوری، خود پذیری و احساس رضایت دورنی، برسیم آنگاه به عزت نفس رسیده­ایم.

 

عزت نفس یک نیاز اولیه، برای همه­ی انسانهاست، با داشتن عزت نفس کافی، راحت­تر در مقابل مشکلات زندگی، ایستادگی می­کنیم و با آنها روبرو می­شویم، عزت نفس یک قدرت درونی است که ما را نیرومندتر کرده و باعث می­شود پردل و جرات­تر شویم و از فرصت­های زندگی، بهره­ی بیشتری ببریم.

 

عزت نفس یعنی قبول داشتن خودمان به اندازه ی کافی در هر زمینه، به همراه احترام به توانایی­های خود یعنی دانستن این نکته که: من ارزشمند و توانمند هستم، همه موجودات و انسان­ها نیز ارزشمند هستند و همه­ی ما حق تلاش برای داشتن یک زندگی بهتر را داریم. میزان عزت نفس ما روی تمام جنبه­های وجودی ما اثر می­گذارد، طرز کارمان، برخوردمان با مردم، میزان پیشرفت و ترقی، میزان موفقیت، چگونگی ارتباط با خانواده و دیگران و ... عزت نفس، وسیله­ای در خدمت دستیابی به هدف است، وقتی ما هدفی را در زندگی تعیین می­کنیم و در جهت رسیدن به آن هدف، گام بر می­داریم، خود را لایق رسیدن به آن هدف می­دانیم، احساس شایستگی در ما بیشتر شده و باعث می­شود که حس رضایت بیشتری داشته باشیم.

 

 

-همبستگی مثبتی میان عزت نفس سالم و بسیاری از ویژگی­های دیگری که روی موقعیت و خوشبختی ما تاثیر دارد، وجود دارد. عزت نفس سالم با رفتار عقلانی، خلاقیت، استقلال، انعطاف پذیری ، خیرخواهی، همکاری و ... ارتباط مستقیم دارد.

 

هرچه عزت نفس ما بیشتر باشد بلند پروازتر می شویم و میل ابراز وجود در ما بیشتر می گردد هر چقدر عزت نفس ما بالاتر باشد ارتباطات ما با دیگران آشکارتر و صادقانه­تر می­شود  هر چه عزت نفس ما سالم­تر باشد به دیگران احترام بیشتری می گذاریم و با آنها برخوردهای بهتر و منصفانه­تری داریم . با داشتن عزت نفس سالم، بدخواه دیگران نمی­شویم و از رشد و پیشرفت دوستان و آشنایان خوشحال می­شویم.

 

-عزت نفس متاثر از عوامل دورنی و بیرونی است. عوامل درونی عواملی است که از درون نشات می گیرد یا خود شخص آن را ایجاد می­کند مانند نقطه نظرها، باورها ، اعمال یا رفتار عوامل بیرونی، همان عوامل محیطی هستند: مانند انواع پیام­ها، حرف­های والدین، تاثیرات مدارس و آموزگاران و عزت نفس تجربه­ای صمیمانه است که در عمق وجود اشخاص هست و چیزی نیست که دیگران در مورد آن برای ما تصمیم بگیرند، عزت نفس تابع موقعیت خانواده، نژاد و ... نیست بلکه مستقیماً تحت تاثیر دو عامل احساس شایستگی و احساس ارزشمندی است و به درون هر فرد و باورهای او، بستگی دارد.

 

عزت نفس چند رکن و پایه­ی اصلی دارد که شامل :

 

1-    زندگی آگاهانه

 

2-     پذیرفتن صحیح خود

 

3-    مسئولیت پذیری کامل

 

4-     قاطعیت و توان ابراز وجود

 

5-     داشتن زندگی هدفمند

 

6-     نظم و انسجام شخصی

 

-نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین میزان عزت نفس و سلامتی شخصیت افراد وجود دارد، یعنی هر چقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید، به همان نسبت مردم را بیشتر دوست داشته و به آنها بیشتراحترام می­گذارید.

 

 

-روش­های مختلفی برای افزایش عزت نفس وجود دارد که مهم­ترین آنها عبارتند از:

 

1-در مورد خودمان مثبت فکر کنیم و خودمان را دوست داشته باشیم.

 

2- به موفقیت­ها و دستاوردهای خود افتخار کنیم.

 

3- هدف تعیین کنیم و برنامه­ریزی داشته باشیم.

 

4- به ارزش­ها وفادار بمانیم، ارزش­های اخلاقی و اجتماعی

 

5- مراقب بدن، جسم و روحمان باشیم.

 

6- کامل­گرا نباشیم و بدانیم که همه­ی انسانها  دارای نقاط ضعف و قوت هستند.

 

7- از دیگران حسن­جویی کنیم و مدیریت انتقاد را بلد باشیم.

 

8- انگیزه­های دورنی و شادی بخش وجودمان را تقویت کنیم.

 

در آخر بدانیم که عقاید و باورهای ما نقش مهمی در عزت نفس ایفاد می کنند. باورهای ما می توانند احساسات ما را تغییر دهند و راهنمای رفتارهای ما باشند.

 

باور به اینکه:

 

 1-هر یک از ما حق زندگی داریم .

 

2-موجودی ارزشمند و توانمند هستیم.

 

3- انسانی دوست داشتنی و شایسته ی احترام هستیم.

 

4-به ذهن خود اعتماد و ایمان داریم.

 

5- می توانیم به هدف­های خود برسیم و موفق شویم.

 

6-به خوبی می­توانیم از عهده­ی چالش­های زندگی بربیاییم.

 

7- حق اشتباه کردن و شکست خوردن داریم.

 

8- مسئول زندگی و انتخاب های خودمان هستیم.

 

9- با تغییر نگرش و رشد شخصی می توانیم پیشرفت کنیم.

 

10- سعادت، خوشبختی و موفقیت حق ماست.

 

زندگی مهم است، قدر آن را بدانیم و با خودباوری و عزت نفس، به بهترین­ها برسیم .

 

message نظرات شما

شما دسترسی به بخش نظرات ندارید!

محصولات مرتبط